Hluboká v pohybu

sportovní a kulturní spolek

Přinášíme rozhovor z březnového čísla Hlubockého zpravodaje

Školka
Zveřejněno: 8. 3. 2021
Přinášíme rozhovor s Karlou Peldovou, který byl otištěn v měsíčníku HLUBOCKÝ ZPRAVODAJ. Dozvíte se podrobnosti o naší Montessori školce DĚTI V POHYBU, o našich plánech do budoucna i o Karle, která sportovní školku vytvořila.

Přinášíme rozhovor s Karlou Peldovou, který byl otištěn v měsíčníku HLUBOCKÝ ZPRAVODAJ. Dozvíte se podrobnosti o naší Montessori školce DĚTI V POHYBU, o našich plánech do budoucna i o Karle, která sportovní školku vytvořila. Celé číslo zpravodaje je dostupné na webu města Hluboká nad Vltavou.

 

DĚTI V POHYBU NA NOVÉ ADRESE

Sportovní Montessori školka „Děti v pohybu“ zareagovala na rostoucí zájem rodičů. V lednu 2021 se přestěhovala na adresu U Parku, do budovy bývalé kaviárovny. Nové zázemí přináší nejen dvojnásobnou kapacitu dětí, ale i větší prostory včetně cvičební plochy a zahrady. O novinkách, otevření, i dalších vzdělávacích vizích do budoucna jsme si povídali s Karlou Peldovou, zakladatelkou první sportovní Montessori školky na jihu Čech.

 

Na úvod mi dovolte osobní otázku. Co vás přivedlo k rozhodnutí založit Montessori školku?

První myšlenky se začaly rýsovat po narození naší dcery Adiny. Jakožto novopečení rodiče jsme stejně jako řada našich přátel řešili, jakým směrem se budou naše děti ubírat. Jaké vzdělání jim bude umožněno a jakým způsobem chceme rozvíjet jejich dovednosti, talenty a potenciál. Jelikož někteří z nás už jsme měli tou dobou praxi a vhled do toho, co nabízí standardní český vzdělávací systém, stále častěji jsme se začali utvrzovat v tom, že bychom naše děti raději vedli trochu jiným směrem. A podobných rodičů byla spousta.

 

Říká se, že české školství je na poměrně vysoké úrovni. Co vás na něm odrazovalo?

Rozhodně nechceme tvrdit, že je tradiční školský systém nevyhovující. Avšak má své limity, z nichž vyplývá například uniformní přístup. Ke všem dětem se přistupuje stejně, univerzálními metodami, které vedou k tomu, že z unikátních originálů se stávají kopie vychované podle totožných parametrů, způsobů a hodnot. Zní to možná utopicky, ale není to až tolik vzdálené pravdě. Je to o to patrnější, když tento tradiční model porovnáte s dalšími, i když méně rozšířenými metodami vzdělání.

 

V čem tedy může být vzdělávání Montessori přístupem jiné a přínosnější?

U nás sledujeme senzitivní fáze každého dítěte, můžeme mu nabídnout oblast jeho zájmu, vedeme ho k samostatnosti, podporujeme jeho silné stránky. Vše vystihuje výrok Marie Montessori, italské lékařky a zakladatelky Montessori pedagogiky: „Pomoz mi, abych to dokázal sám“. Myslím, že velké uznání si zaslouží rada města Hluboká nad Vltavou, která náš projekt podpořila, a tudíž umožnila svým občanům, aby si pro své děti mohli vybrat předškolní vzdělávání, které preferují. Za podporu jsme vděční i Evropské unii.

 

Poptávka po Montessori školkách v posledních letech stoupá. Proč se stávají stále oblíbenější?

Pravděpodobně je to tím, že se rodiče začínají více zajímat o předškolní vzdělávání a uvědomují si, že vše důležité se stane do šesti let věku dítěte. Naše školka funguje od počátku roku 2019 a mě samotnou překvapilo, jaký je o naši školku zájem! Navazujeme na osvědčené a ve světě uznávané metody. Rodiče se již přesvědčují o smyslu našeho přístupu, zkrátka že se nejedná jen o krátkodobou „módní záležitost“, ale o plnohodnotnou formu vzdělání, která má skvělé výsledky.

 

Liší se v něčem vaše školka od ostatních Montessori školek v Jihočeském kraji?

Dle dostupných informací jsme první Montessori školkou se zaměřením na sport. Děti se u nás mohou věnovat sportovnímu karate, gymnastice, pohybové přípravě v rámci celonárodního projektu „Děti na startu“, józe a Jumpingu. Máme zde tělocvičnu, která je vybavena bezpečnostní podlahou tatami, profesionálním gymnastickým náčiním a trampolínkami.

 

Takže vaše školka je určená především dětem sportovců a rodičů se sportovními ambicemi?

Důraz na sport není nutnou podmínkou, děti se samozřejmě mohou realizovat i v kreativní činnosti, zpěvu a v cizích jazycích. Nicméně zastáváme názor, že zdravý pohyb by měl být nedílnou součástí zdravého vývoje dítěte, na což se bohužel v dnešní zrychlené a pohodlné době často zapomíná. Naším cílem je, aby si děti vytvořily k pohybu kladný vztah a považovaly jej za přirozenou součást každodenního života.

 

Vybavení vaší školky je oproti tradiční mateřské škole odlišné. Troufám si říci, že řada nezasvěcených dospělých si láme hlavu nad tím, jak takové hračky používat…

Interiér školky je rozdělen na několik zón – praktický život s dětskou kuchyňskou linkou, smyslová výchova, poznáváme svět, matematika a český jazyk. Další výhodou rozčlenění prostoru je klidný a přemýšlivý pohyb. K běhu slouží tělocvična. V prostředí je minimalizovaná přítomnost komerčních hraček. U nás se jedná převážně o specializované pomůcky, které mají v dětech probudit zvědavost a zájem o poznání hravou formou.

 

Jak tedy vypadá běžný den? Máte rozvrh s předměty, jak tomu bývá na základní škole?

Každý den má svá pravidla – v určitou dobu chodí děti hromadně na procházky, společně ve stejnou dobu obědvají a poté se uchylují ke spánku. Nicméně žádný pevně stanovený harmonogram pro konkrétní předměty nemáme. V tom spočívá kouzlo Montessori přístupu. Děti si vybírají aktivity podle toho, co je zrovna zajímá, a vychovatelky mají roli průvodkyň, které v případě potřeby dítěti vysvětlí princip dané aktivity či pomůcky. Kromě toho se děti často učí od sebe navzájem, ti zkušenější předávají znalosti dětem kolem sebe. Spolupráci si děti dále osvovují v týmových činnostech, ke kterým patří například příprava jídla nebo pečení.

 

Jaká je aktuální kapacita školky, jakou máte obsazenost a co je podmínkou pro přijetí dítěte? Musí děti absolvovat nějaké talentové zkoušky?

Naše momentální kapacita je 24 dětí, což je oproti loňskému roku dvojnásobek. Přijímáme děti od dvou let, talentové zkoušky nejsou potřeba – Montessori vzdělání je vhodné pro každého. Letos máme ve skupině sedm předškoláků, kteří v září uvolní místo novým dětem. Zájemci se ozývají a zapisují průběžně už nyní, proto doporučujeme spojit se s námi co nejdříve.

 

Kolik vyučujících se o děti stará?

O naše děti pečuje skvělý tým lidí – čtyři učitelé, kteří jsou absoloventi Montessori kurzů, dále lektorka na hudbu z Jihočeského divadla, lektorka na jazyk z Jazz-com a profesionální trenéři z Gymcentra a Fight Club České Budějovice.

 

Podle čeho si členy do týmu vybíráte?

Hlavním kritériem je, aby každý lektor či vychovatelka považovali svou práci za své poslání a věnovali se výchově s nadšením. Jedině tak mohou zaujmout děti a předat jim dovednosti a správnou energii. Pokud se najde zájemce o práci u nás, rádi jej poznáme a prohlédneme si jeho životopis. Vhodné kandidáty rádi proškolíme.

 

Budování vlastní mateřské školy se zdá být fyzicky i časově nesnadnou záležitostí. Jak se Vám daří skloubit pracovní a soukromý život?

Je pravda, že posledních několik měsíců se točilo kolem školky, a jak to tak bývá, ne vždy šly přípravy hladce podle plánů. Provázelo nás několik emočních vypětí, stavební práce nám komplikovalo počasí. Naštěstí můj partner i nejbližší okolí mají nervy z oceli a sdílí stejné nadšení, takže je to takové naše společné dítě, projekt, ve kterém nikdo nerozlišuje pracovní dobu od volného času nebo pracovní dny od víkendů. Odměnou je nám pocit, že se nakonec vše podařilo a že vše funguje.

 

Zdá se, že vše se funguje, jak má. Je tedy na čase si oddychnout a radovat se z odvedené práce…

U nás není na oddych čas! (smích) Jakmile to počasí dovolí, pustíme se do úprav zahrady, kde vyroste několik venkovních aktivit. A současně pracujeme na dalších projektech, kde nás čeká ještě spousta příprav a práce.

 

Můžete nám alespoň ve zkratce přiblížit, na co se veřejnost může v blízké době těšit?

Je toho hned několik, snažíme se pružně reagovat na poptávku rodičů. První novinkou je hlídání dětí již ve věku od jednoho roku, to je služba s pracovním názvem „jesle“. Jakmile se zlepší epidemiologická situace, chceme pokračovat v tematických nocích i ve sportovních lekcích pro širší veřejnost. Novinkou je i dětský klub „Dům v pohybu“, který jsme již zahájili online formou. Náš dětský klub má přinášet zábavu dětem ve školním věku, a to prakticky každý pracovní den. Připraveny jsou výtvarné, kreativní, keramické, divadelní a hudební kurzy, lekce klavíru, vaření, šití a další aktivity. Po domluvě lze využít i doučování. Činnost klubu bude probíhat převážně v Hluboké–Zámostí na adrese Pražská 676, pro žáky ZŠ K. Čapka zajistíme svoz. Děti 1. stupně ZŠ budou mít navíc do konce školního roku 2020/2021 vstup zdarma.

 

Téma Montessori vzdělávání je velice obsáhlé, stejně jako aktivity vašeho spolku. Je nějaká možnost poznat vás blíže?

Jakmile se zmírní koronavirová opatření, rádi přivítáme návštěvníky ve školce i v klubu, plánujeme i dny otevřených dveří. Všechny rodiče, které zajímá Montessori vzdělávání, bych ráda pozvala k poslechu našeho nového podcastu „S Karlou ve školce“. V něm chceme s kolegy průběžně zprostředkovávat praktické zážitky, které se u nás na denní bázi odehrávají. A také chceme vyvrátit mýty, které se někdy tradují – třeba že Montessori školky jsou jen jakýmsi moderním hlídáním dětí nebo že je toto vzdělávání pouze pro vyvolené a mimořádně talentované děti. Náš podcast bude k dispozici na webu www.hlubokavpohybu.cz, kde najdete i všechny důležité kontakty a přehled nadcházejících událostí nejen v rámci sportovní Montessori školky, ale v rámci celého spolku. Aktuální ohlédnutí za událostmi můžete sledovat na Facebooku na stránce Hluboká v pohybu.
 

Přejeme vám pevné zdraví a těšíme se na vás!

------------

KDO JE KARLA PELDOVÁ

Jihočeská rodačka Karla Peldová se ve světě sportu a vzdělávání pohybuje již dvacet let. Je absolventkou Pedagogické fakulty JU (obor tělesná výchova a sport), držitelkou profesionální licence ČSFu 2. třídy v kickboxu a ČSKe 3. třídy v karate. Je spoluzakladatelkou Fight Club České Budějovice a dlouhodobou trenérkou nejúspěšnějšího oddílu karate dětí a mládeže v ČR. V roce 2014 obdržela od olympijského výboru z rukou Věry Čáslavské ocenění trenér roku. Karla má za sebou i studium ekonomického oboru, předškolní a mimoškolní pedagogiky, dále absolvovala kurz pod společností Montessori ČR. Má rozsáhlé zkušenosti se sportovním tréninkem i pedagogickou prací s dětmi, kromě toho již řadu let vede lekce pro dospělé, především lekce balance, bosu a fitboxu.

 

V roce 2015 založila s partnerem Petrem Kubičkou (mmj. trenérem státní reprezentace karate) a s manželi Vejvodovými sportovní a kulturní spolek Hluboká v pohybu. Jejich vizí bylo obohatit veřejnost tím, v čem se cítili silní a co jim v našem zámeckém městě chybělo. Spolek začal poskytovat výtvarné kurzy pro děti a pestrou škálu sportovních aktivit pro děti i dospělé. Vytvořili si tak široký okruh příznivců, kterým přináší bohatý program během celého roku – za zmínku stojí série příměstských táborů, kurzy rybaření, přežití nebo tematické noci. Ve spolupráci s městem každoročně organizují sérii adventních víkendů s názvem „Andělská Hluboká“.

 

Kromě toho jsou Karla s Petrem hrdými rodiči šestileté Adiny. A jestli se říká, že jablko nepadá daleko od stromu, v tomto případě je sportovní talent a nadšení pro pohyb opravdu nepřehlédnutelný. Zároveň je pro ně dcera hnací silou a inspirací pro činnosti, které prostřednictvím spolku veřejnosti poskytují a které se snaží neustále zdokonalovat.

 

(autor rozhovoru: Aleš Dokulil)

 

 

Související články

Naši partneři

Ministerstvo zemědělství
Ministerstvo školství
Ministerstvo obrany
Jihočeský kraj
České Budějovice
Skupina ČEZ
Hluboká
Hluboká